Oltás

Az oltással kapcsolatos összes leírásomat összegyűjtöttem ide, hogy ne kelljen sokat keresgélni. 

A citrusok oltása elmélet

Ez egy nagyon fontos dolog. Akár citrus vagy más gyümölcsfáról legyen szó, az oltásra szükség van, ha biztosan termő(és jó minőségű) növényt szeretnénk. Az oltás pontos műveletét most nem írom le, sokféle létezik, a citrusoknál a T-szemzés, a héj alá oltás és még sok minden más is működik.
Azért azt már az elején le kell szögezni, hogy a magról ültetett citrusok nagyon sok idő múlva fognak teremni, és a termésük is bizonytalan lesz. Átlagba véve egy jó nagy 2 méteres dézsás citrus ami magról lett ültetve, egyik évben terem 3-4 termést, a következőben meg lehet nem is virágzik és nem is fog teremni. Azért valljuk be, egy ilyen nagy növénytől elég sovány a terméshozatal. Ezért kell még a növény kiskorában, ceruza vastagságú törzsnél átoltani, hogy ha megnő akkor ne 3-4 citrom legyen a fán, hanem több kilóval lehessen szüretelni.
Az oltásról tudni kell, hogy van a magról ültetett növény amit be fogunk oltani ezt hívják alanynak. A nemesnek hívjuk azt ami jó tulajdonságokat hordoz, a nemes neve pontosan meghatározza milyet fog teremni.
Az oltás menete nagy vonalakban arról szól, hogy az alanyhoz hozzánövesztjük a nemes részt. A továbbiakban a nemes fog tovább nőni, az alany semennyire.
Az oltásra azért is van szükség, mert egy nemes ág gyökereztetése nem biztos, hogy működik.
A másik fontos dolog, hogy az oltásoknak kompatibilisnek is kell lennie, ami azt jelenti, hogy az oltásnak nem csak a forradáskor de későbbiekben is jónak kell lennie. Persze a citrusoknál szerencsére kevés ilyen eset van.
Az se mindegy, hogy milyen alanyra milyen nemest oltunk. Ennek több oka is van. Az alany hatással van a nemes növekedésére a gyümölcs nagyságára és ízére.
Alany -> Növekedés:
(-,+)Egy lassú növekedésű alanyra oltott nemes ami jóval gyorsabban nő, az alany miatt lassabban fog nőni, azonban egy idő után az oltásnál az alany törzsét túlnőheti a nemes.(pl.citrom-cédrát)
(=)Ha egyforma növekedési erővel rendelkezik az alany és a nemes, a nemes úgy nő ahogy az szokott és az oltás helyénél sehol nincs túlnövés.(pl.citrom-citrom)
(+,-)Egy gyors növekedésű alanyra oltott nemes ami jóval lassabban nő, az alany miatt gyorsabban fog nőni, azonban egy idő után az oltásnál az alany törzse szembetűnően vastagabb lehet mint a nemes.(pl.)

Az oltásnál, nem csak az alany hat a nemesre, hanem a nemes is hat az alanyra, ami azt jelenti, hogy lassabb alanynál a gyors nemes hat az alanyra így az alanyt kicsit feltuningolja, a törzse is jobban vastagszik és a gyökere jobban nőhet, azonban a különbség még mindig megmarad így a törzsvastagságnak a különbsége látszódni fog(a fönt említetteknél).

Alany -> Gyümölcsméret:
(-,+)Egy kis termésű(és a növekedése is lassú) alanyra oltott nemes ami jóval nagyobb termésű, az alany miatt kisebb lesz a termése, és a gyümölcs íze is fel fog erősödni, esetleg még szárazabb is lehet a gyümölcshús.(pl.poncirus-narancs)(a kis gyümölcsméret miatt nem biztos, hogy lassú az alany pl.volkamer)
(=)Ha egyforma termésűek és a növekedés is megegyezik akkor a nemes gyümölcsének méretében nincs változás.
(+,-)Egy nagy termésű alanyra oltott nemes ami jóval kisebb termésű, az alany miatt nagyobb lesz a termése, és a gyümölcs íze is fel fog hígulni, esetleg a héja vastagabb lehet.(pomeló-)

Az nem biztos, hogy sokkal nagyobb vagy sokkal kisebb lesz a termés, mint az eredeti, de egy eredeti mérethez képest lesz különbség. A termés méret csökkenés vagy növekedés is nagy különbségek között észrevehető.

Alany ->Édes és Savas
Egy íratlan szabály, hogy édes termésű nemest nem oltunk savasító alanyra. És ez fordítva is igaz. Oka, hogy a savasító alanyra oltott édes termésű nem lesz olyan édes, esetleg sokkal savanyúbb lesz. Fordítva meg, a savanyú termésű nem lesz elég savas, ami megint nem jó. A savanyú pl. citrom, lime. Az édes pl. narancs mandarin.

Az alanyokat lehet még betegségre fogékonyság szerint is válogatni. Vannak mindenféle vírusok, fonálférgek amikre a különféle alanyok másképp reagálnak. De mivel hobbi szinten kis dézsában tartva, és az éghajlat miatt se fenyeget minket ez a veszély. Egyre kell figyelni, hogy az alany mennyire hajlamos a gyökérrothadásra. Ez egy elég fontos szempont, mivel ha egy gyökérrothadásra érzékeny alanyon lévő oltott növényünk van, akkor könnyen ki lehet locsolni, főleg ha sokáig vízben áll a gyökere, télen még veszélyesebb mikor a hideg is párosul mellé. Szerintem a cédrát a legérzékenyebb, és a pomeló bírja a legjobban.

A citrusoknak enyhén savanyú föld kell, ez ugyan úgy érvényes egy nemes dugványra és egy alanyra is. A csapvízzel való locsolás a talaj ellúgosodását okozza, ami hatására hiánybetegségek jönnek elő. A legkevésbé bírja ezt a poncirus alanyon lévő oltványok.







A citrus ALANY

Alany kiválasztása:

Tulajdonságok szerint:
-növekedés erőssége
-gyökérrothadásra való érzékenysége
-vírus érzékenysége(jelen esetben nem szempont)
-gyümölcs minőségének befolyásolása
-kompatibilitás


Alany előállítása:
-magról
-dugványról

Magról: 
Az alany előnevelés szempontjából elég egyszerű. A magokból nem mindegyik csírázik ki.A magoncokból is vannak selejtek, amik nagyon lassan rosszul nőnek, ezek szelektálásra kerülnek. A magból származó növény se biztos, hogy azokkal a tulajdonságokkal bír, mint amilyen gyümölcsből származik. Ennek az oka a keresztbeporzás. Például hiába szedünk ki grapefruit gyümölcsből magot, nem garantált, hogy grapefruit is lesz. Ha például télálló citrom beporozza, akkor citrumelo lesz a magokból és így megint új fajta, új tulajdonságú növényt kapunk. (Poncirus trifoliata+Citrus paradisi=>Swingle Citrumelo)

Dugványról:
A dugványozás is elég egyszerű, azonban megfelelő eszközök és környezet hiányában a művelet rossz eredményeket hozz.(gondolok itt a gyökereztető hormon, pára, szűrt fény biztosítása) A másik probléma, hogy a megszedett ágak fajtájától is függ a gyökerezés sikere. A gyökerezés se minden, hiszen abból a dugványból oltható méretű növényt kell nevelni, és vannak bizonyos fajták amik dugványként sokkal rosszabbul hajtanak mint magról vetve, pl. pomeló. A dugványozáshoz sok növényi rész szükséges, így külön növényt kell tartani erre a célra. Gyors és erős növekedésű alanyról megszedett ágat dugványozás közben már rá is lehet oltani, így gyökerezés közben már össze is forr a seb.






Citrus oltás menete


Ezt az oltást tavasztól nyár közepéig tanácsolom elvégezni, mivel ilyenkor a legnagyobb a nedvkeringés. Ennél az oltásnál az erősen vissza vágott alany miatt, a jó forradás után azonnal kihajt a nemes. Az oltástól számított harmadik héttől várható a nemes rész kihajtása és akár elhúzódhat 6. hétig is.
1.Az alany oltható méretű, az oltás helyénél legalább ceruza vastag törzsű 
2.Az alanyt vissza kell vágni
3.Az oltást el kell végezni
4.A hajtásban lévő nemes, vad hajtások levágása
5.Egyenes törzs nevelése, majd a korona kialakítása 

Ha időben oltottunk az 5. lépést is elérheti az oltványunk, persze alanytól is függ. A teljes korona kialakítása nem egy év alatt fog megvalósulni, de minden évben érdemes figyelni és ha kell alakító metszést kell elvégezni. Az elágazás érdekében érdemes kissé vissza vágni a hajtásokat.





Oltáshoz szükséges eszközök

Van néhány eszköz ami nélkül nagyon nehezen vagy sehogy se sikerülne az oltás.

-metszőolló
-tapétavágó kés(snicer)
-fasebkezelő gél(alkohol mentes!)
-kötöző
-zacskó, fólia

Ezeknél van jobb eszközök és módszerek is, de ez a minimum. 






Hol legyen beoltva a citrus?

Az oltás helyének kiválasztása:
Egyenes sima felületet keressünk, ahol ha lehet nincs szem(levél és fölötte a szem), sérülés, ág. A törzs is mindenképpen egyenes legyen, mert ha nem, oltáskor a seb felület nem fog tökéletesen illeszkedni. Ennek következtében az oltás nem fog sikerülni.

A magonc törzse az aljától 10-20cm magasságig egyenes és szabályosan kerek, itt a legérdemesebb oltani, nem kell rajta sokat gondolkodni. Fölfele haladva a törzs elkezd cikcakkosan nőni, ez nem minden esetben igaz, és idősödve egyre egyenesebb lesz lesz. Ha egy ilyen alanyt kell beoltani át kell gondolni. A nemes ág metsz lapjának el kell férnie, se a domború részre, se a homorú részre nem lehet héj alá oltással vagy lapozással. A domború résznél fölül vagy alul lógna túl, a homorú résznél meg középen lenne légrés, ami miatt megint nem jó. Lapozással pedig azért nem működne, mert a vágásnak egyenesnek kell lennie, de ha egyenes a vágás ott a kéreg elhelyezkedése is más lesz, a cambium se fog érintkezni így az oltás megint sikertelen lehet. A cikcakkhoz is lehet igazodni, hiszen kis szakaszon is de egyenes és ezt kell kihasználni.

A másik dolog amit érdemes betartani, bár ez már esztétika kérdése és a sikert s hiszem, hogy befolyásolná. Ez pedig az, hogy az alany törzsének melyik oldalára oltunk, ha az alany kissé ferdén nő vagy cikcakkosan, akkor tudunk a törzs fölé, oldalára, és alá oltani. Én azt tanácsolom, hogy fölé érdemes oltani, már csak a gravitáció miatt is, oldalra vagy alá oltott ág könnyebben kimozdulhat kötözés során, és esetleg kevésbé észrevehető.

Ha ferde törzsre oltunk akkor a rá oltott nemes ágon a szemek állása se mindegy. Egy nemes ágon elég 1-2 szem is. Ha például fölé oltunk, akkor az ágon lévő szemnek érdemes az alanyhoz képest kifele néznie, mivel a hajtás mindig kissé ferdén nő így a nemes hajtás egyenes lesz. Ha a szem az alanyhoz képest az alany felé néz, akkor tovább hajtva hajtva az alany ferdeségét fogja követni . Persze egy idő után megnő a nemes és kevésbé lesz látható. A friss hajtást lehet irányítani, óvatosan kikötve.






Citrus oltás lépésről lépésre


Bevezető: 
Én két féle oltást szoktam alkalmazni. Az első amit alkalmazni szoktam az a héj alá oltás. Ezt akkor lehet alkalmazni amikor az alany héját könnyű felhajtani és nem tapad, nem szakadozik. Ha nem adja a héját akkor lapozok. Mind a két oltásnál az alanyt visszavágom. Ennek az oka, hogy könnyebb oltani, könnyebben hozzá lehet férni. Visszavágás hatására szerintem jobban termeli a hegszövetet, így a forradás is biztosabb. A sikeres oltás után a nemes sokkal több erőt kap az alanytól, hiszen az alany elvesztette a lombját és minden erővel a lomb vissza pótlásán van. Ezt használjuk ki, és és ezt az erőt a nemes rész felnevelésére használja fel.

(1.)Alany előkészítése:
Ha megtaláltuk a megfelelő helyet az alanyon, akkor a metszőollót használva a kiszemelt hely fölött levágjuk a törzsét. Ekkor sokkal könnyebben lehet hozzáférni. Az első, hogy a tapéta vágó késsel egy teljesen függőleges vágást csinálunk. Lehet a hegyét végig húzva vagy az egész pengét ráfektetve és rányomva is. Az utóbbi a biztosabb és pontosabb vágás. Mindig csak annyit vágjunk bele a kéregbe, amilyen hosszú a nemes vágási felülete. Ha rövidebb a vágást még meg lehet hosszabbítani , de ha túl sok van bele vágva, összeforr, viszont látszódni fog egy ideig. Ha ezzel megvagyunk az alanyt előkészítettük az oltáshoz.
Ha nem adja a héját akkor lapozni kell. Az alany vágási felületét a nemes ág vágási felületéhez kell igazítani, így ha túl nagy a vágási felület nem fog érintkezni a cambium ezért sikertelen lehet az oltás.

(2.)Nemes ág előkészítése:
Az oltásra szánt nemes ág akkor jó ha legalább fél éves és kerek. Ha lehet már virágzott ágat szedjünk, és olyat, ami nincs hajtásban. Vékonyabb és szögletesebb ággal is lehet sikeresen oltani, bár én gyakorlottabbaknak ajánlom csak. Az oltani szánt ágon legalább 1 szem és maximum 4-5 szem legyen. Az ágat már megszedés után levélteleníteni kell úgy, hogy a levél nyeleket meghagyjuk az ágon. Az ágon egy oldalú ferde vágást kell készíteni. Az ágat sose a kívánt szem mennyiség meghagyása után kezdjük meg ferdén levágni, mert ha elrontjuk a következő vágásnál már túl rövid lehet. A vágási felületnek olyan 4-5cm-nek kell  lennie, ha túl rövid lesz nem fog rendesen megmaradni, kötözésnél kimozdul és az ilyen oltások nem is szoktak sikerülni.(1-2cm a rövid)
Első vágással egy 1-2cm-es darabot vágjunk ferdén, következő vágással már 4-5cm-es hosszúságú legyen. Az első vágás azért kell, mert ha a második vágással kezdenénk akkor vágás közben a szár végéhez érve a nagyobbik rész miatt nem lesz egyenes a vágás, ívelt lesz, ami az oltás sikerét nagyban befolyásolja.




Vágáskor az ágat nem rakjuk le, teljesen kézben oltunk. Bal kézzel az ág tetejét fogjuk úgy, hogy az alja felfelé álljon(ezért is jó ha elég hosszú az ág). A mutatóujj begörbítve és a a hüvelykujjal erősen tartva elég stabil és nem csúszik ki. A vágást mindig belülről kifelé csináljuk. A pengét folyamatosan húzzuk miközben kissé nyomjuk is. Ne csak nyomjuk mert könnyen ívelt lesz a vágás. A kezünket vágás közben ne mozgassuk ide-oda mert más helyzetben tartva megint másképpen vágunk így nem lesz egyenes a metsz lap. Ha véletlenül ívelt lesz a vágás, még tudunk rajta korrigálni. Egy kicsit hosszabbra kell vágni, de nem kell új vágási felület, csak addig kell vágni amíg a görbülethez érünk. Így egy egyenes felületű vágást kapunk.

(3.)A nemes ág illesztése:
Ha kész vagyunk a nemes ág vágásával, sokáig ne hagyjuk a levegőn. Nem kell vízbe rakni, nem kell vele semmit csinálni, csak arra ügyeljünk, hogy a kezünkkel ne fogjuk meg a seb felületet, és ne kerüljön rá szennyeződés.
Az előkészített alany héja már fel van vágva, ha nagyon könnyen feladja a héját akkor óvatosan beletoljuk az ágat, kissé kanyargós mozdulatokkal, hogy a kéreg mindenhol egyformán feljöjjön és szabályosan helyezkedjen el az ág. Ha csak simán beletoljuk könnyen csak az egyik oldalra csúszhat, persze kis igazítással a helyére lehet rakni. Ha adja a héját, de kevésbé válik el, akkor előtte a pengével kissé feszítsük ki, de nagyon óvatosan.

(4.)Kötözés és kenés:
Vegyük elő a kötözőt. Én elégnek tartom az egyszerű cérnát is. Kis oltásoknál még jó is. Viszont egy baj van vele, hogy a forradáskor egyre vastagodó szárba belevág, mivel nem nyúlik. Ha nem szedjük le időben könnyen tönkre teheti az oltásunk. Először egy tartós kötést csináljunk lent a törzsén. Elkezdjük felfele tekerni és ahogy az oltáshoz érek először nagyjából kb. 1cm-es hézagokkal körbe tekerem, ezt azért kell, hogy ne mozduljon el az oltás. Ha megvagyunk valamelyik végétől szépen egymás mellé tekerve végig kötjük, majd elkötjük. Arra kell figyelni, hogy gyengén se de túl erősen se szabad kötni.
Ezután elővesszük a faseb kezelő gélt és bekenjük a nemes ág tetejét(ha vágva volt), az alany seb felületét, és a nemes-alany találkozásánál is. Ott kötözés van , de érdemes ott is jól lekenni.Várni kell amíg megszárad, ha több oltani való növény van addig azt csináljuk.

(5.)Párásítás:
Vágjunk egy kocka darabot zacskóból vagy fóliából. Mérete mindig az oltáshoz igazodik. Az oltás előtt és után is maradjon bőven. Megfogjuk a zacskó oldalát jó helyre igazítjuk és körbe csavarjuk az oltás köré. először a törzshöz kötjük, majd fölül is összekötjük.(nem az ághoz)
Így el is készültünk az oltással. Már csak szél mentes, fényes(max. gyenge nap) helyre rakjuk, ahol minimum 25 fok van.

(6.) 2-3hét múlva: 
2 hét múlva lebontjuk a zacskót és ha még mindig zöld az ág és a levélnyeleket ledobálta, az oltás sikeresnek tűnik. Óvatosan levágjuk a kötözést, és leszedjük teljesen, de ügyeljünk arra, hogy ki ne törjük az ágat. Ha megvagyunk újból kenjük le faseb kezelő géllel az oltás helyét. Már csak 1 hét kell a kihajtásig, előfordulhat, hogy 2. hétnél már hajt. Még 1 hétre vissza lehet csomagolni de csak akkor ha tudjuk figyelni, bátrabbak már védett árnyékos helyre rakhatják zacskó nélkül.(főleg a nagy nyári melegben forr gyorsan)
A friss hajtásnak már a szabad levegőn és sok fényben kell nőnie. Az oltáson felejtett zacskó miatt a hajtás és a friss levelek nyomottak lesznek és gyengék.
Én úgy szoktam, hogy első kihajtásnál csak egy hajtást hagyok meg, a legerősebbet, ha az kifejlődött akkor hagyom elágazni, vagy még tovább nevelem egyenes törzsre.




Vélemény a leírásokról

Amit csak tudtam és eszembe jutott, leírtam az oltásról. Remélem sikerült érthető leírást csinálnom. Próbáltam minél részletesebben leírni. Úgy gondoltam ilyen is kell, mivel az interneten elég nagy vonalakban van csak leírva, és sok kérdésre nem ad választ. Tavasszal ahogy elkezdek oltani, készítek képeket amiken talán jobban fog látszódni, mint a rajzokon. Kérésre készítek videót is. Az oltásról már nem lesz több leírás.

17 megjegyzés:

  1. szia :)
    oltásban vagyok . .. már sajnos elvégeztem a citromom oltását mielőtt ezt elolvastam .. pár dolgot másképp csináltam volna a cikk ismeretében .. de így legalább mentem amit lehet :)
    nem tudom miért nincs itt még komment - hasznos a blog!
    ha reagálsz a kommentemre akkor lehet h kérdeznék még egyebet
    köszi Peti

    VálaszTörlés
  2. szia, örülök neki ha tudok valamit segíteni, kérdezz nyugodtan. üdv: Marci

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Hello le tudnád nekem irni hogy hogy kel citrom fát dugványolni .meg hogy hova kell utána rakni
      Én egy flakont vágtam keté és megtoltotem virág földel be áztatam rá nyomtam a tetejét a flakonak csak nem tudom hogy hova rakjam érje nap vagy ne az jó lenne ha valaki tudna segiteni

      Törlés
    2. Szia! Meleg(25fok), magas pára(80-90%) és viszonylag sok fény kell. A tűző naptól meg tud főni, erre figyelni kell. A petpalackos módszer nem rossz, tud működni. Én akvárium üvegben gyökereztetem őket, földel megtöltött cserepekbe dugom az ágakat, az ágakon lévő levelek felét levágom. A föld legyen nedves. Ha minden jó, akkor 3-4 hét alatt lesz gyökerük, persze fajtától is függ.

      Törlés
  3. Azt szeretném kérdezni hogy magról kelt hajtást lehet e bele oltani egy meglévő fába.Úgy hogy hozzon gyümölcsöt?

    VálaszTörlés
  4. Nagyon hasznos én is kipróbálom . Köszönöm szépen a segítséget... Tisztelettel Pitasné

    VálaszTörlés
  5. Szia szeretném megkérdezni korában kel leszedni az oltoveszöt és hütöben tárolni vagy frisenkel oltani?köszönö

    VálaszTörlés
  6. Szia. Hasznos és érdekes dolgok vannak a blogon. Én szeretném kérdezni, hogy tàpot citromfànak hol tudnék beszerezni és citromfa oltàshoz nemest? Köszi elõre is.
    Csongor

    VálaszTörlés
  7. Szia, Esetleg Te vállalsz citromfa oltást?

    VálaszTörlés
  8. Szia, azt szeretném kérdezni, hogy az oltóvesszőt hamarabb le kell szedni, mint más gyümölcsfáknál, vagy nem?
    Láttam ezt már kérdezte valaki,de választ nem találtam rá:)
    Előre is köszönöm.

    VálaszTörlés
  9. A citrom magrol nevelt kis fát is kell oltani,?

    VálaszTörlés
  10. Szia. Van egy 2 éves gyönyörű citromfám szeretném beoltani de nem merek neki állni és oltóvesszőt sem tudok szerezni. Hány éves koráig lehet beoltani?

    VálaszTörlés
  11. Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.

    VálaszTörlés
  12. Kérem a segítségeteket! A leányommal egyidős, harminc éves, magról szaporított citrusom van. Hogyan tudnám termővé tenni? Hol lehet hozzá nemest kapni, és hogyan kell beoltani ezt az idős fát?? Köszönöm!

    VálaszTörlés
  13. Nagyon hasznos leíràs! Minden benne van. Köszönöm!

    VálaszTörlés
  14. Sziasztok van egy mandarin kis fám hoz e termést magról volt ültetve vagy be kellene hogy oltsam?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Oltás mindenképp. Ahogy feljebb írták, sosem biztos hogy ugyanazt kapod a magról.

      Törlés