Vas pótlása levéltrágyázással

Van egy saját módszerem, amire sok próbálkozás után jöttem rá.

Szükséges:
- permetező
- 1 ml-es szedő
- vaskelát
- műtrágya (komplex, vízben oldódó)

Az 1 ml-es szedővel; (1 adag vaskelát + 2 adag műtrágya) / 1 liter.

A permetezőbe beleöntjük a vizet. A vízbe belerakjuk a kimért adagokat. Jól elkeverjük, többször átrázzuk. Permetezésnél a növény teljes felületét érje a permet, tehát a levél tetejét, levél alját és a zöld ágakat. A permetezést kora reggel vagy késő délután csináljuk. Az esős időt kerüljük.
A javulás 1 hét után jelentősen látszódik. Ez a módszer a súlyosan vashiányos növényeknél hatásos. Ez egy tüneti kezelés, tehát a probléma forrását kell megszüntetni. A talaj pH-ja túl magas a növény számára, ezért a növény gyökere nem képes felvenni a vasat. Erre másik bejegyzésben fogok kitérni.

Esztétika: A permetezés után a leveleken piros/barna pöttyök maradnak, amik nem túl esztétikusak, de az eső leviszi.

Vigyázz: Mivel a műtrágyában van nitrogén, ezért ha túl sokszor permetezel, a virágokat és a termés kezdeményeket elrúghatja a növény.

1 ml-es szedő:

Vaskelát:

Műtrágya (vízben jól oldódó, makro és mikro tápanyagokat tartalmaz)

Zöldülő levelek, 1 hét előtt majdnem teljesen fehérek voltak, sajnos képet akkor nem készítettem:



Megjegyzés: A sima vaskelát magában nem hatásos levélre permetezve, ezért egy kis nitrogén szükséges mellé.


Írta: Petróczki Márton 


Gyümölcs kóstoló

Kaptam 3 különböző fajtájú termést. Egyrészt megkóstolni, másrészt a magját elvetni.

Citrangequat 'Thomasville'
Ez egy jó fagytűrő hibrid. A pontos neve: [(Citrus sinensis x Poncirus trifoliata) x Fortunella japonica]
Tehát az édes narancs és a télálló citrom össze lett keresztezve és ez a hibrid megint össze lett keresztezve egy kumquat-al. 1/4 édes narancs, 1/4 télálló citrom és 1/2 kumquat
A termés nem volt elég érett, mert a héjának narancssárgának kellett volna lennie. Az íze finom, savanyú de édes is, és a télálló citrom íze nem érződik. Összesen 6-7 mag volt benne, ezekből 1 volt életképes.



Limequat
A pontos neve: Citrus aurantiifolia x Fortunella japonica
A  key lime és a kumquat keresztezése. 1/2 key lime és 1/2 kumquat
A termés erősen savanyú. A gyümölcs héja vékony, könnyen leválik, olyan mint a kumquat-nak, de nem finom. Viszonylag elég sok mag volt benne, körülbelül 10-12db.



Rangpur vagy Otaheite:
Pontosan nem tudom milyen fajta. Rangpurnak kaptam, de szerintem nem az. A levele és a termés alapján szerintem inkább Otaheite lehet.
Az íze finom, bár savanyú de édes is.





Itt a jó idő

Az esti hőmérséklet 0 fok körül van, ezért a fagytűrő citrusokat kipakoltam. Ha esetleg -4 fok lesz akkor se fogom bepakolni őket. Ha -10 fokot írnak, akkor már bepakolok, mert lehet azt is bírnák, de nem akarok kockáztatni. Az összes fagytűrő fajtám télálló citromra van oltva.

A fagytűrő csapat (2014.02.13)

Fajták:
US-119
Yuzu
C. ichangensis
Sanford Curafora
Citrangequat 'Thomasville'
Citrange 'Willits'
Citrange 'Troyer'
Citrange 'Morton'
P. trifoliata 'Flying Dragon'
ismeretlen Yuzu szerű


Írta: Petróczki Márton

Grapefruit magonc ami kibírta a -10 fokot

Néhány magoncot kint hagytam az erkélyen tesztelés céljából. Ősz óta folyamatosan kint voltak egész télen. Az idei tél elég gyenge volt, -12-nél nem lehetett hidegebb és csak néhány napig tartott.
A magoncokból pomelót, keserű naracsot és grapefruitot raktam ki. Amíg nem jött a -10 fok az összes jól bírta, nem károsodtak -3 foknál se. De ahogy jött a hideg szinte az összes elpusztult. Az interneten nem sok információt lehet találni, hogy mégis milyen amikor egy citrus elfagy, tehát a tesztelés célja leginkább ez volt, hogy a károsodás hogyan mennyi idő alatt következik be.
A legelső jel, hogy a citrus szenved az, hogy a levele kisárgul. Az egészen sötét zöld is ki tud fakulni, amelyik kissé vashiányos akár sárgára is színeződik. Amelyik jobban bírja azoknál a sötétzöld szín átmegy barnás-zöld színezetté. A -10 fokos hidegben is jól tartják magukat, kemények a levelek, semmilyen szemmel látható baj nem látszódik. Ahogy melegszik az idő(este a min. 0 fok körül van), a levelek elkezdenek lógni, 1-2 nap után kiszáradnak. Zöld színűek, de vékonyak, tapintásra érződik, hogy nincs víz a levélben. Néhány nap után fehéren kezdenek elszáradni. Legelőszőr a levelek, de hajtás teteje is. A szár alsó része még zöld, de ráncosodik. Később az is elszárad.

-10 fok körül:

Körülbelül 1 hét után:

A pomelók bírták a legrosszabbul. A keserűnarancsok kicsivel jobban bírták mint a grapefruitok.

A grapefruitok között volt egy ami szinte teljesen sértetlenül túlélte a hideget. 
A hajtás végéből 1-2mm elszáradt, a leveleken keletkezett néhány folt, ami a fagyási sérüléstől van. De ezen kívül más baja nem lett. Mivel egy fiatal magonc, ezért néhány fokkal kevesebbet is bírni fog idősebb korában. 


A levelei azóta is élnek, a két sziklevél viszont leszáradt.(ami nem nagy veszteség)

A terv az, hogy felnevelem, feloltom egy télálló citromra és tesztelni fogom, hogy mennyit fog bírni. Ha sikerül túlélnie legalább -14 fokot akkor érdemes vele foglalkozni. Ha ennyit kibír, akkor érdemes megvárni, hogy ha megnő milyen termése lesz.


Írta: Petróczki Márton



Fűzlevelű télálló citrom

Egy növény fajon belül több változat is kialakulhat. Sokan csak az alapfajt ismerik a télálló citromból, azonban ebből is több változat létezik. Az egyik leghíresebb változata a 'Flying Dragon'. Jellegzetessége, hogy a szára csavaradóan nő, a tövise rendszerint görbe. Teljesen eltér a kinézete az alapfajhoz képest. Főleg a díszítőértéke miatt használják, de törpésítő alany is. Egy másik gyakori fajta a 'Rubidoux', melyet főleg alany felhasználás céljából termesztenek. Ismert még a 'Rich 16-6', ami a köldök narancsokkal kompatibilis.
Még több fajta található itt:
http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/trifoliates.html
http://www.homecitrusgrowers.co.uk/poncirustrifoliata/poncirus.html

A 2012 telén vetettem több száz télálló citrom magot. Ebből szinte az összes kicsírázott. A több száz magonc közül találtam egyet, aminek a levele teljesen eltért a többi a közül. Mondhatnám azt is, hogy fűzlevelű. Egész évben nem fejlődött, kint volt télen is. Mikor kiszedtem a többi közül, akkor vettem észre, hogy a gyökere nem teljesen jó. A gyökérszálak rövidek, és a gyökerek végén csomók találhatóak. Valószínűleg ezért se fejlődött, mert a gyökere szerintem nem életképes. A növény magától, beavatkozás nélkül nem tudna megnőni.
A magonc levele:


A magonc gyökere:


A magoncot úgy lehet megmenteni, hogy a gyökerét pótolni kell. Az egyik lehetőség, hogy feloltom egy alanyra, de a magonc szára nem túl vastag, és ha esetleg nem sikerülne az oltás, akkor mint fajta elveszik. Ezért egy másik biztonságos módszert alkalmaztam. Ez az összenövesztés. Kell egy másik télálló citrom magonc, és egy kis parafilm. A két magoncot egymás mellé raktam úgy, hogy a gyökérnyak mindkettőnél egy szinten legyen. Mindkét magonc szárán egy 2cm-es vágási felületet csináltam. Ez annyiból áll, hogy óvatosan lehántoltam a kérget a fás szövetig. A két vágási felületet pontosan össze illesztettem és parafilmmel körbetekertem. A hegszövet termelés miatt a két szár össze nő. Körülbelül 3-4 hét múlva a sima magonc szárát le fogom vágni, hogy a gyökere most már a másikat segítse. A rossz gyökér részt is levághatnám, de a biztonság kedvéért rajta fogom hagyni. Ha nem vagyok biztos a forradásban akkor több időt hagyok rá.
Így végeredményben kap egy új gyökérzetet és lehetőséget kap arra, hogy megnőjön. 

Fölül a sima magonc, alul a megmentésre szánt magonc:

Parafilm:

Elültetve:
A jó forradás érdekében egy meleg, párás, folyamatos világítással ellátott akváriumüvegbe került.


A keresőben próbáltam ilyen levelűt keresni, de eddig még nem találkoztam ilyennel. Az is kérdéses, hogy ha valóban új egyedülálló változatot találtam, akkor milyen neve legyen, illetve hogyan lehetne hivatalosan feljegyeztetni. Arra nagyon kíváncsi vagyok, hogy valójában milyen habitusú növény lesz.


Írta: Petróczki Márton





Citrus oltás télen (kísérlet)

    Egy új módszert próbáltam ki, mert szeretek kísérletezni. Lehet, hogy egyik se fog sikerülni, vagy nem lesz az eredmény megfelelő, de mindig érdemes próbálkozni.
Rendelkezésemre áll több száz télálló citrom magonc, viszont a száruk vékony, csak a nagyobbaknak van hurkapálcika vastagságú törzse. Az ennél vékonyabb szárú magoncokat nem lehet átoltani, talán csak mikro-oltással, de ahhoz még nem értek. Egy hosszú cserépben vannak és egész télen a hidegben voltak.
A szobámban van 54 literes akvárium világítással és tetővel. Jelenleg a citrus magoncokat nevelem benne. Az akváriumban folyamatos a meleg, fény és a magas pára. A citrusok a lépcsőházban telelnek, északi ablak előtt, 5 fokos helyen.
   A módszer az, hogy a fiatal télálló citrom magoncokat átoltom. Először a magoncokat kiszedem a földből, lemosom a gyökerüket. Ez azért nem túl jó, mert a gyökerüket teljesen megpiszkálom, ez stressz a növény számára és a növekedést is vissza veti. Ezért kell a citrusokat a régi földlabdával együtt átültetni, és nem szabad teljesen csupasz gyökérig leszedni a földet. Azonban nálam arra nem volt lehetőség, hogy a gyökerét ne keljen megpiszkálni. Ha lehet, inkább külön egyesével elültetett magoncokat oltsunk, és ne piszkáljuk meg a gyökerét.
A magonc törzse a gyökérnyaktól kb. 4-5cm-re volt megfelelően vastag, így ott levágtam a szárát. Az oltás hasítékoltás volt, nem a legjobb, mert feszül és nem mindig illeszkedik pontosan, de ilyen kicsi méreteknél nem egyszerű másféle oltást készíteni. Az oltóágból vékonyabbat kerestem. A magonc szárát bevágtam középen, a nemes ág végét V alakban levágtam és beletoltam. 2-3 szemnél többet nem kell hagyni. A szélére igazítottam, hogy a cambium jól illeszkedjen. Egy kis csíkot vágtam a parafilmből, végig tekertem az oltásnál 3-4-szer és egyszer a nemes ágon. Így a rögzítés és kiszáradás megakadályozása is meg van oldva.
Amíg a magonccal nem dolgozunk a gyökere álljon vízben és ha sokáig van levegőn ne hagyjuk túlságosan megszáradni, vizezzük be újra.
Összesen 3 magoncot oltottam át, egy cserépbe kerültek. Földnek kókuszrostot használtam. Beraktam az akváriumba.

Képekben:

Nemes ág(Citrange 'Willits')

Télálló citrom magoncok(Poncirus trifoliata)

Vissza vágva a magonc

Hasíték oltás

Parafilm

Átoltott magonc végig tekerve parafilmmel

3 oltott magonc

Teljesen elkészülve, a végleges helyen(2014.02.06)


Véleményem:
Több ok miatt is sikertelen lehet. A télálló citrom magoncok a hidegből lettek behozva, ezért az élet tevékenységük alacsony, kell idő mire 'beindulnak'. A hegszövet termelés miatt fontos, hogy az alany milyen állapotban van. A nemes ágat ugyan csak a hideg lépcsőházban telelő citrusról vágtam. A nemes ágban nincs akkora erő, mint ha nyáron vágnám, és lehet nem is bírja ki a 3 hetet. A gyökér macerálás biztos rontja az eredés sikerét. Abban tudok bízni, hogy a pihenő magoncban van elég erő, és elég erősek lesznek, hogy az oltás össze forrjon és a nemesen tudjon akkorát 'lökni', hogy legalább 2-3 levelet hajtson. A meleg és a folyamatos fény nagyban segíti az eredést. 

Frissítés című résszel fogom folytatni, ahol az eredmény látható lesz.



Írta: Petróczki Márton