A magoncokból pomelót, keserű naracsot és grapefruitot raktam ki. Amíg nem jött a -10 fok az összes jól bírta, nem károsodtak -3 foknál se. De ahogy jött a hideg szinte az összes elpusztult. Az interneten nem sok információt lehet találni, hogy mégis milyen amikor egy citrus elfagy, tehát a tesztelés célja leginkább ez volt, hogy a károsodás hogyan mennyi idő alatt következik be.
A legelső jel, hogy a citrus szenved az, hogy a levele kisárgul. Az egészen sötét zöld is ki tud fakulni, amelyik kissé vashiányos akár sárgára is színeződik. Amelyik jobban bírja azoknál a sötétzöld szín átmegy barnás-zöld színezetté. A -10 fokos hidegben is jól tartják magukat, kemények a levelek, semmilyen szemmel látható baj nem látszódik. Ahogy melegszik az idő(este a min. 0 fok körül van), a levelek elkezdenek lógni, 1-2 nap után kiszáradnak. Zöld színűek, de vékonyak, tapintásra érződik, hogy nincs víz a levélben. Néhány nap után fehéren kezdenek elszáradni. Legelőszőr a levelek, de hajtás teteje is. A szár alsó része még zöld, de ráncosodik. Később az is elszárad.
-10 fok körül:
Körülbelül 1 hét után:
A pomelók bírták a legrosszabbul. A keserűnarancsok kicsivel jobban bírták mint a grapefruitok.
A grapefruitok között volt egy ami szinte teljesen sértetlenül túlélte a hideget.
A hajtás végéből 1-2mm elszáradt, a leveleken keletkezett néhány folt, ami a fagyási sérüléstől van. De ezen kívül más baja nem lett. Mivel egy fiatal magonc, ezért néhány fokkal kevesebbet is bírni fog idősebb korában.
A levelei azóta is élnek, a két sziklevél viszont leszáradt.(ami nem nagy veszteség)
A terv az, hogy felnevelem, feloltom egy télálló citromra és tesztelni fogom, hogy mennyit fog bírni. Ha sikerül túlélnie legalább -14 fokot akkor érdemes vele foglalkozni. Ha ennyit kibír, akkor érdemes megvárni, hogy ha megnő milyen termése lesz.
Írta: Petróczki Márton
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése