Idős citrus fák átoltása és a "vegyes" fa készítése

Az idős fákat is át lehet oltani, nem csak a fiatal növényeket. Azonban ez több munkával jár és nagyobb hozzáértés szükséges. Sokan ültetnek magról citrusokat, bízva benne, hogy majd egyszer termőre fordulnak. Sajnos 10-15 év után se biztos, hogy termést hoznak, illetve a termés mennyisége igen csak elenyésző. Egy 10 éves fa már elég szép nagyságot el tud érni cserépben is. Minden évben becipelni, kiteleltetni cserébe viszont se virág se termés. Aki elhatározza, hogy átoltja annak bizony lesz dolga vele, azonban a fáradozás mindenképpen gyümölcsöző.

Első lépésként meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a fának csak a törzsét illetve maximum 2-3 főágát hagyjuk meg. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy miért kell ennyire megcsonkítani a fát, a magyarázat egyszerű, a fára termő növényről származó oltóágakat oltunk és azokból lesz kinevelve az új lombkorona. A magról ültetett fa(ezután alany) lombkoronája nem maradhat, mivel akkor azt fogja nevelni és nem a nemes részt. Ezért az alany koronáját teljesen le kell váltani. Oltás szempontjából minél kevesebb helyen kell oltani. Nem szabad sok helyen oltást végezni, mert még ha sikeres is a forradás, a növény nem képes minden ágból kihajtani, növekedésük nagymértékben el fog térni, ezáltal könnyen formátlan fánk lesz. Ezért jó inkább 1, maximum 2 helyen oltani, és inkább abból kinevelni az új koronát.
Sokféle oltás létezik, idős fák esetében is lehet ezeket használni, azonban én ezeknél is héj-alá oltás szoktam készíteni. Idősebb fák kérge nem mindig jön fel olyan jól mint a fiatal növényeké, ezért ezzel mindenképpen számolni kell, és fel kell készülni, hogy lapozással lesz oltva.
Az egész műveletet több lépcsőre bontottam, hogy érthető legyen egy laikus számára is.

1. A fa szemrevételezése.
El kell dönteni, hogy mekkora törzset hagyunk a fából, vagy hogy hol legyen az oltás helye. Azzal is számolni kell, hogy a nemes résznek ugyan úgy fog kelleni a hely, ezért 1-1,5 méteres lombkoronával számolni kell. Szerencsés esetben egy törzsből áll a fa, és nincs több egyforma vastagságú törzs. Több ilyen törzs esetén inkább csak egy törzset érdemes hagyni, vagy esetleg mindet meghagyni és mindegyiket átoltani, de ez fától is függ. Hogy mekkora törzs marad leginkább az ember szépérzékén múlik, mivel csak ez fog maradni a fából. Arra kell törekedni, hogy egyenes sima felületű legyen a törzs, minél kevesebb vágási felülettel. Ezt nehéz elérni egy alanynál, ami nem volt megfelelően metszve, de mint szempontot érdemes megjegyezni. Aki magas törzsre metszette az szerencsés helyzetben van. Ha olyan vastag az elágazódás mint a törzs akkor alatta kell végződnie a törzsnek vagy folytatódhat, de akkor az elágazódás is marad és akkor eggyel több helyen kell oltani. Szimmetria szempontjából mindenképpen érdemes átgondolni, hogy maradjon-e. Minden esetre nem lehet levágni, túl nagy sebfelület keletkezne.



2. A meghagyni kívánt törzs csupaszítása.
Ha eldöntöttük, hogy meddig tart a törzs vége, akkor elkezdjük az ágakat levágni a törzsről. Szükséges hozzá metszőolló és fűrész. Ezt akkor is megtehetjük ha csak simán magas törzsű fát szeretnénk. Csonkokat nem szabad hagyni, minél közelebb kell vágni a törzshöz, így hamarabb be tud forrni.



3. Sebfelület kezelése.
A vágási sebfelületeket le kell kenni fasebkezelő géllel, a seb szélétől 1cm-t túl kell mennie a fagélnek.



4. Lombkorona levágása.
A levágáshoz fűrészt használjunk, ügyeljünk arra, hogy egyenes legyen a fűrészelés. A levágott rész nehogy lehúzza a kérget.



5. Oltás elvégzése.
A héj-alá oltást most nem fogom részletesen leírni, azt egy régebbi leírásomban meg lehet találni. Ha az alany feladja a héját akkor héjalá oltást, ha nem akkor lapozást csinálunk. Vastag törzs esetén(8-10cm átmérő) nyugodtan lehet két ágat bele rakni egymással szembe, de akár 3db-ot is egymástól egyforma távolságra. Esetleg ha az egyik nem sikerül akkor sincs gond. A párát köré tekert zacskóval lehet megtartani. A nagy vágási felületet le kell kenni fasebkezelő géllel, ennek mindenképpen alkoholmentesnek kell lennie Sikertelen oltás esetén az oltást meg kell ismételni.



6. Új lombkorona kinevelése, az alany vadalása.
A korona kialakítására nincs pontos leírás, van néhány alapszabály amit érdemes betartani. Keresztbe ne nőjenek az ágak, túl sűrű korona esetén ritkítani kell, a megnyúlt ágakat vissza kell vágni. Törekedni kell a gömb koronára, mivel a hely korlátozott ezért nem szabad a növényt túl nagyra hagyni. Már az elején törekedni kell a szimmetriára, erős visszavágás után lehet több elágazást kapni. Mivel a koronát levágtuk, ezért a növény pótolni akarja a hiányzó lombfelületet, nem is kis energiával. Tehát már a forradási időszakban elkezd hajtani mindenhol, amit le kell törni vagy vágni. Semmi esetre se maradhatnak, de a nemes új hajtásait nem szabad bántani.



7. Korona alakítása.
A fa lombkoronáját folyamatosan alakítani kell. Oltástól számítva 1-2 éven belül megjelennek a virágok és a termések. Elején nem tanácsolom, hogy egyből leterheljük gyümölccsel a fát. először hagyjuk megnőni, szépen kineveli az új koronát, utána lehet terhelni a gyümölcsökkel.

A "vegyes" fa készítését még nem írtam le.


Írta: Petróczki Márton

1 megjegyzés: