Citrus oltás lépésről lépésre


Bevezető:
Én két féle oltást szoktam alkalmazni. Az első amit alkalmazni szoktam az a héj alá oltás. Ezt akkor lehet alkalmazni amikor az alany héját könnyű felhajtani és nem tapad, nem szakadozik. Ha nem adja a héját akkor lapozok. Mind a két oltásnál az alanyt visszavágom. Ennek az oka, hogy könnyebb oltani, könnyebben hozzá lehet férni. Visszavágás hatására szerintem jobban termeli a hegszövetet, így a forradás is biztosabb. A sikeres oltás után a nemes sokkal több erőt kap az alanytól, hiszen az alany elvesztette a lombját és minden erővel a lomb vissza pótlásán van. Ezt használjuk ki, és és ezt az erőt a nemes rész felnevelésére használja fel.

(1.)Alany előkészítése:
Ha megtaláltuk a megfelelő helyet az alanyon, akkor a metszőollót használva a kiszemelt hely fölött levágjuk a törzsét. Ekkor sokkal könnyebben lehet hozzáférni. Az első, hogy a tapéta vágó késsel egy teljesen függőleges vágást csinálunk. Lehet a hegyét végig húzva vagy az egész pengét ráfektetve és rányomva is. Az utóbbi a biztosabb és pontosabb vágás. Mindig csak annyit vágjunk bele a kéregbe, amilyen hosszú a nemes vágási felülete. Ha rövidebb a vágást még meg lehet hosszabbítani , de ha túl sok van bele vágva, összeforr, viszont látszódni fog egy ideig. Ha ezzel megvagyunk az alanyt előkészítettük az oltáshoz.
Ha nem adja a héját akkor lapozni kell. Az alany vágási felületét a nemes ág vágási felületéhez kell igazítani, így ha túl nagy a vágási felület nem fog érintkezni a cambium ezért sikertelen lehet az oltás.

(2.)Nemes ág előkészítése:
Az oltásra szánt nemes ág akkor jó ha legalább fél éves és kerek. Ha lehet már virágzott ágat szedjünk, és olyat, ami nincs hajtásban. Vékonyabb és szögletesebb ággal is lehet sikeresen oltani, bár én gyakorlottabbaknak ajánlom csak. Az oltani szánt ágon legalább 1 szem és maximum 4-5 szem legyen. Az ágat már megszedés után levélteleníteni kell úgy, hogy a levél nyeleket meghagyjuk az ágon. Az ágon egy oldalú ferde vágást kell készíteni. Az ágat sose a kívánt szem mennyiség meghagyása után kezdjük meg ferdén levágni, mert ha elrontjuk a következő vágásnál már túl rövid lehet. A vágási felületnek olyan 4-5cm-nek kell  lennie, ha túl rövid lesz nem fog rendesen megmaradni, kötözésnél kimozdul és az ilyen oltások nem is szoktak sikerülni.(1-2cm a rövid)
Első vágással egy 1-2cm-es darabot vágjunk ferdén, következő vágással már 4-5cm-es hosszúságú legyen. Az első vágás azért kell, mert ha a második vágással kezdenénk akkor vágás közben a szár végéhez érve a nagyobbik rész miatt nem lesz egyenes a vágás, ívelt lesz, ami az oltás sikerét nagyban befolyásolja.




Vágáskor az ágat nem rakjuk le, teljesen kézben oltunk. Bal kézzel az ág tetejét fogjuk úgy, hogy az alja felfelé álljon(ezért is jó ha elég hosszú az ág). A mutatóujj begörbítve és a a hüvelykujjal erősen tartva elég stabil és nem csúszik ki. A vágást mindig belülről kifelé csináljuk. A pengét folyamatosan húzzuk miközben kissé nyomjuk is. Ne csak nyomjuk mert könnyen ívelt lesz a vágás. A kezünket vágás közben ne mozgassuk ide-oda mert más helyzetben tartva megint másképpen vágunk így nem lesz egyenes a metsz lap. Ha véletlenül ívelt lesz a vágás, még tudunk rajta korrigálni. Egy kicsit hosszabbra kell vágni, de nem kell új vágási felület, csak addig kell vágni amíg a görbülethez érünk. Így egy egyenes felületű vágást kapunk.

(3.)A nemes ág illesztése:
Ha kész vagyunk a nemes ág vágásával, sokáig ne hagyjuk a levegőn. Nem kell vízbe rakni, nem kell vele semmit csinálni, csak arra ügyeljünk, hogy a kezünkkel ne fogjuk meg a seb felületet, és ne kerüljön rá szennyeződés.
Az előkészített alany héja már fel van vágva, ha nagyon könnyen feladja a héját akkor óvatosan beletoljuk az ágat, kissé kanyargós mozdulatokkal, hogy a kéreg mindenhol egyformán feljöjjön és szabályosan helyezkedjen el az ág. Ha csak simán beletoljuk könnyen csak az egyik oldalra csúszhat, persze kis igazítással a helyére lehet rakni. Ha adja a héját, de kevésbé válik el, akkor előtte a pengével kissé feszítsük ki, de nagyon óvatosan.

(4.)Kötözés és kenés:
Vegyük elő a kötözőt. Én elégnek tartom az egyszerű cérnát is. Kis oltásoknál még jó is. Viszont egy baj van vele, hogy a forradáskor egyre vastagodó szárba belevág, mivel nem nyúlik. Ha nem szedjük le időben könnyen tönkre teheti az oltásunk. Először egy tartós kötést csináljunk lent a törzsén. Elkezdjük felfele tekerni és ahogy az oltáshoz érek először nagyjából kb. 1cm-es hézagokkal körbe tekerem, ezt azért kell, hogy ne mozduljon el az oltás. Ha megvagyunk valamelyik végétől szépen egymás mellé tekerve végig kötjük, majd elkötjük. Arra kell figyelni, hogy gyengén se de túl erősen se szabad kötni.
Ezután elővesszük a faseb kezelő gélt és bekenjük a nemes ág tetejét(ha vágva volt), az alany seb felületét, és a nemes-alany találkozásánál is. Ott kötözés van , de érdemes ott is jól lekenni.Várni kell amíg megszárad, ha több oltani való növény van addig azt csináljuk.

(5.)Párásítás:
Vágjunk egy kocka darabot zacskóból vagy fóliából. Mérete mindig az oltáshoz igazodik. Az oltás előtt és után is maradjon bőven. Megfogjuk a zacskó oldalát jó helyre igazítjuk és körbe csavarjuk az oltás köré. először a törzshöz kötjük, majd fölül is összekötjük.(nem az ághoz)
Így el is készültünk az oltással. Már csak szél mentes, fényes(max. gyenge nap) helyre rakjuk, ahol minimum 25 fok van.

(6.) 2-3hét múlva:
2 hét múlva lebontjuk a zacskót és ha még mindig zöld az ág és a levélnyeleket ledobálta, az oltás sikeresnek tűnik. Óvatosan levágjuk a kötözést, és leszedjük teljesen, de ügyeljünk arra, hogy ki ne törjük az ágat. Ha megvagyunk újból kenjük le faseb kezelő géllel az oltás helyét. Már csak 1 hét kell a kihajtásig, előfordulhat, hogy 2. hétnél már hajt. Még 1 hétre vissza lehet csomagolni de csak akkor ha tudjuk figyelni, bátrabbak már védett árnyékos helyre rakhatják zacskó nélkül.(főleg a nagy nyári melegben forr gyorsan)
A friss hajtásnak már a szabad levegőn és sok fényben kell nőnie. Az oltáson felejtett zacskó miatt a hajtás és a friss levelek nyomottak lesznek és gyengék.
Én úgy szoktam, hogy első kihajtásnál csak egy hajtást hagyok meg, a legerősebbet, ha az kifejlődött akkor hagyom elágazni, vagy még tovább nevelem egyenes törzsre.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése